gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasze podróże arrow Czechy arrow Seniorzy w Czechach cz.2
Seniorzy w Czechach cz.2 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

Zamki i pałace, sanktuarium w Velehradzie

 

              Południowe Morawy w Czechach, to kraina zamków i pałaców. Zwiedzenie kilku z nich było w planach wycieczki seniorów z Gminy Rymań.

             Najpierw byliśmy w pałacu w miejscowości Lednice, które wraz z pobliskimi Valticami tworzą ogromny kompleks parkowo-pałacowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kiedyś była w tym miejscu gotycka twierdza. Posiadłość od początku swojego istnienia (pierwsza wzmianka pochodzi z 1222 roku) aż do konfiskaty w 1945 roku należała do arystokratycznego rodu Liechtensteinów, początkowo jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów Moraw, od XVII wieku także książąt Liechtensteinu (Lednice stały się wówczas ich letnią rezydencją). W latach 1544-1585 powstał tu otoczony parkiem renesansowy zamek, wzniesiony w miejscu wcześniejszej gotyckiej twierdzy. Obiekt ten był później wielokrotnie przebudowywany, dzisiejszy wygląd zawdzięcza ostatniej architektonicznej stylizacji neogotyckiej  z połowy XIX wieku.

            Na teren tego pałacu weszliśmy od strony ogrodów, które są bardzo rozległe (ok. 200 ha) i pięknie utrzymane, wykonane w stylu francuskim. Po chwili zobaczyliśmy wspaniale wyglądający pałac, zaraz też robiliśmy na jego tle wspólne zdjęcia. Jednak, to co zobaczyliśmy wewnątrz, pokazywało nam, w jakim miejscu się znaleźliśmy.

Image
Pałac Lednice
 

. Pałac był ogromny, a jego wnętrze urzekało ogromnym przepychem i dbałością o najdrobniejsze detale. Pałac posiada niezliczoną ilość pomieszczeń, które są w pełni wyposażone. Trasy do zwiedzania zamku są różne. Każde piętro (są podzielone tematycznie) w tym zamku jest osobno płatne, z osobnym przewodnikiem. Są np. sale dziecięce i muzeum zabawek. Zdjęcia można robić za niewielką dopłatą do zwykłego biletu. My przeszliśmy wspólnie z przewodniczką jedną z najciekawszych tras po pałacu. Wszędzie są misterne sztukaterie z drewna, tak na ścianach, jak i na sufitach. Podłogi wyłożone są również pięknymi mozaikami z drewna, a chodzić należy po nich tylko po wyłożonych chodnikach.

            Po wyjściu z wnętrza pałacu, ponownie chodziliśmy po pięknych ogrodach. Z daleka  widoczny jest minaret, który jak opowiadał nasz pilot, p. Mariusz, zbudował syn jednego z właścicieli Lednic, niejako na złość ojcu. Minaret ten jest obecnie punktem widokowym dla turystów.

            Byliśmy również w oranżerii (palmiarni) znajdującej się tuż przy pałacu. Jest w niej ogromna ilość roślin tropikalnych ładnie wyeksponowanych.

Image

Lednice

lednice

lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice

Lednice
Oranżeria

Lednice

           Później pojechaliśmy do miejscowości Valtice, które wraz z Lednicami tworzą jeden  kompleks pałacowo-parkowy. Pałac Valtice, to jedna z najpotężniejszych i najbardziej znaczących budowli z epoki baroku na Morawach.  Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r.  wraz z przyległym zabytkowym parkiem angielskim, o powierzchni 27 ha, gdzie oprócz unikatowej fauny i flory można znaleźć kilka drobnych budowli z czasów barokowej postaci parku. Pałac ten prezentuje się wspaniale, choć po wizycie w pałacu Lednice, wyglądał nam na trochę zaniedbany i dawno nieremontowany. Wiąże się to ponoć m.in. z tym, że o zwrot tego pałacu zabiegają potomkowie jego dawnych właścicieli, a rząd czeski pewnie, w związku z tą sytuacją nie chce łożyć pieniędzy na kolejne remonty. Nie mniej jednak, budowla jest wspaniała. Nie byliśmy w jej wnętrzach, a spacerowaliśmy tylko po dziedzińcach pałacowych oraz po parku utrzymanym w stylu angielskim.

Valtice
Przed pałacem Valtice

Valtice

Valtice

Valtice

Valtice
Park w stylu angielskim w Valticach
 

 

              Innym  zamkiem, który mieliśmy okazję zobaczyć z bliska był zamek w Mikulovie. Znajduje się on na wysokiej skale, skąd zresztą rozciągają się przepiękne widoki na okolicę. Ciekawostką dla wielu naszych wycieczkowiczów były drzewa w parku,  m.in. migdałowiec oraz tulipanowiec.

 

Mikulov
Zamek w Mikulovie

Mikulov
Drzewo tulipanowiec

Mikulov
Drzewo migdałowiec
 

 

           Byliśmy też w zamku Pernśtejn w miejscowości Nedvedice. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Czechach. Od XIII wieku (pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1285) była to siedziba rodu Pernštejnów. Do XVI wieku gotycki zamek był wielokrotnie przebudowywany, w późniejszych wiekach nie dokonywano już większych zmian i dzisiejszy wygląd zamku odpowiada jego postaci z tego okresu. Zwiedzaliśmy też jego wnętrze. Jest w wielu miejscach bardzo surowe, ale część sal zamkowych jest przebudowana w stylu baroku, rokoko, aż do romantycznego wyglądu z XIX wieku. Zamek ten był zamieszkały do końca II wojny światowej. Ogromne wrażenie sprawia otoczenie zamku tj. mury obronne, bramy i baszty.  Zamek Pernštejn majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Właśnie dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty. Wnętrza jego w wielu miejscach zbudowane są z marmuru. Widzieliśmy tam średniowieczne napisy umieszczone w wąskich korytarzach. Są tam między innymi cytaty z dzieł mistrzów antycznych, czy refleksje o miłości i życiu. Ten tajemniczy zamek przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców, nakręcono tu sceny do ponad czterdziestu bajek i filmów.

Image

Zamek Pernśtejn
Usytuowaniej Zamku Pernśtejn

Zamek Pernśtejn

Image

Zamek Pernśtejn

Zamek Pernśtejn

Image

Image

Zamek Pernśtejn

Zamek Pernśtejn

Image 

             Jeżdżąc autokarem po południowych Morawach widzieliśmy z oddali jeszcze wiele innych zamków. Duża ich część jest ładnie zachowana, w wielu miejscach widoczne są też już tylko malownicze ruiny. 

            Byliśmy w wielu kościołach i katedrach, o niektórych już wspominaliśmy. Odwiedziliśmy też bazylikę Wniebowzięcia NMP oraz Cyryla i Metodego w Velehradzie. Jest jednym z najważniejszych sanktuariów na Morawach. Sława tego miejsca wiąże się z postaciami dwóch świętych – Braci Cyryla i Metodego. W średniowieczu, IX-X w. Velehrad był stolicą słowiańskiego państwa wielkomorawskiego, którego ówczesny władca, Rościsław, sprowadził misjonarzy Cyryla i Metodego. Byli oni apostołami Słowian, a obecnie Kościół ogłosił ich patronami Europy. Ważność tego miejsca podkreślił swoją wizytą papież Jan Paweł II, który ofiarował sanktuarium Złotą Różę (jedną z pięciu w Europie).

Bazylika w Velehradzie
Bazylika w Velehradzie

Bazylika w Velehradzie
Złota Róża Jana Pawła II

Młodszy z braci, Metody, wytrwale kontynuował dzieło starszego brata, św. Cyryla: przełożył na język starocerkiewnosłowiański żywoty Ojców Kościoła oraz założył szkołę tłumaczy, która w 883 przetłumaczyła całą Biblię z wyjątkiem Ksiąg Machabejskich. Właśnie dlatego, św. Metody jest uznawany za ojca literatury słowiańskiej. Zmarł on w Velehradzie 6 kwietnia 885 r. Na przestrzeni wieków, historia nie oszczędziła temu miejscu różnych katastrof i klęsk. W 1421 roku klasztor został zupełnie spalony przez husytów. Później był odbudowywany na nowo. Dzisiejszy klasztor pochodzi z XVII i XVIII wieku, kiedy to przeprowadzono kolejne prace rekonstrukcyjne po pożarze z 1681 roku. Wnętrza klasztoru i bazyliki są dziełem wielu artystów i zawierają wiele arcydzieł. Bardzo stare są organy pochodzące z 1745 roku. W prawej nawie bazyliki Wniebowzięcia NMP znajduje się niewielkich rozmiarów obraz, przedstawiający świętych Cyryla i Metodego, namalowany przez Jana Matejkę, podpisany jako Dar Narodu Polskiego dla Bazyliki Velehradzkiej. Matejko, po ojcu, był z pochodzenia Czechem. Niestety część bazyliki z powodu przeprowadzanych prac renowacyjnych była zasłonięta i owinięta folią, w tym również wspomniany obraz, który sfotografowałem poprzez folię. Natomiast w kaplicy św. Benedykta znajduje się stara kościelna chorągiew z wyhaftowaną M.B. Częstochowską i napisem „KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI”, a na drugiej stronie z polskim białym orłem. Jest to fragment polskiego sztandaru bojowego, pod którym wojska Jana III Sobieskiego rozgromiły Turków pod Wiedniem  w 1863 roku. Chorągiew tę w dwa lata później przynieśli i ofiarowali sanktuarium polscy pątnicy z Wielkopolski. Niestety, ta chorągiew również była zasłonięta ze względu na remont i nie mogliśmy jej zobaczyć w całości.

            Pobyt w sanktuarium w Velehradzie był bardzo ciekawy, a pani przewodnik, która oprowadzała nas po budowli, przekazała nam ogromną ilość informacji o historii tego miejsca.

Bazylika w Velehradzie
Klasztor

Bazylika w Velehradzie

Image

Image

Image

Bazylika w Velehradzie

Bazylika w Velehradzie

Bazylika w Velehradzie

Bazylika w Velehradzie
Obraz J. Matejki w Bazylice

Bazylika w Velehradzie
Obraz J. Matejki (Wikipedia)

Bazylika w Velehradzie
Widoczna polska chorągiew

Cdn.

zdjęcia J.T. Dach

 

           

 

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

26 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.