gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow W powiecie i gminach arrow Gościno arrow Grodziska słowiańskie nad jeziorem Kamienica
Grodziska słowiańskie nad jeziorem Kamienica Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Edmund Kaźmierski   

Co jakiś czas będziemy prezentować na naszych stronach informacje o najciekawszych miejscach w sąsiednich gminach. Dziś piszemy o grodziskach średniowiecznych znad jeziora Kamienica.

 

Wszyscy znamy jezioro Kamienica, tylko, czy przebywając w tamtym terenie wiemy coś o jego najciekawszych historycznie miejscach? Z Rymania przez Drozdowo i Gościno, nad jezioro Kamienica, łatwo będzie dojechać nową ścieżką rowerową. Może warto pojechać na wycieczkę i poznać ciekawe miejsca w tamtym rejonie naszego powiatu.

            Jezioro Kamienica (niem. Kämitz See) znajduje się na granicy gmin Gościno i Siemyśl. Jego powierzchnia wynosi 66,2 ha, a wody jeziora wypełniają głęboką rynnę polodowcową o długości ponad dwa kilometry, szerokości kilkuset metrów. Z jeziora wypływa rzeka Błotnica. Ok. 0,5 km na wschód od jeziora znajduje się najwyższe wzniesienie w tej okolicy pod nazwą Łysica (niem. Bismarck Berg). Cały ten zalesiony teren wzniesienia w kierunku Kamienicy został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk Kemy Rymańskie.

Image 

Na okolicznych, zalesionych wyniesieniach wokół jeziora zlokalizowane są 3 grodziska słowiańskie (rys.1): grodzisko Dargocice, grodzisko Kamica oraz grodzisko Trzynik. Systematyczne badania osad obronnych w Dargocicach i Kamicy prowadzili w latach 80-tych XIX wieku, H. Meier (1882) i baron von Eickstedt. Właśnie te grodziska są usytuowane blisko siebie, w odległości ok. 2 km i wchodziły zapewne w skład jednego zespołu osadniczego. Nie powstały one równocześnie. Początki małego gródka w Dargocicach należy umieszczać nie wcześniej jak na przełomie IX/X wieku, podczas gdy obiekt w Kamicy funkcjonował raczej już w drugiej połowie IX wieku. Położone one były na zachodnim pograniczu Ziemi Kołobrzeskiej. W średniowieczu, jeden ze szlaków handlowych z Kołobrzegu wiódł w kierunku południowo-zachodnim właśnie m.in. przez grodziska w Dargocicach oraz w Trzyniku i łączył się z traktem Karlino- Płoty- Szczecin. Wymienione trzy grodziska są typu wyżynnego, położone na cyplach wysoczyzn moreny dennej przylegających do brzegów jeziora Kamienica. Są to obiekty niezniszczone, czytelne w terenie i porośnięte lasem. W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku były objęte badaniami sondażowymi Ekspedycji Wykopaliskowej IHKM PAN w Bardach i Świelubiu.

Poniżej krótkie opisy wymienionych grodzisk.

1.    Grodzisko Dargocice

Zlokalizowane jest na wschodnim brzegu jeziora, w odległości ok. 400 m na zachód od południowego skraju zabudowań wsi Dargocice ( niem. Eickstedtswalde) o ok. 2 km na południowy wschód od grodziska Kamica. Jest ono najmniejsze z opisywanych powierzchni wnętrza do 0,25 ha, jednoczłonowe, w rzucie poziomym czworoboczne, bronione wałem pierścieniowatym, w przerwie którego należy zlokalizować bramę. Najbardziej czytelnie rysuje się wschodni i południowy odcinek wału. U jego podnóża znajduje się fosa szerokości 5-10 m. Wnętrze grodziska przecina droga. Szerokość podstawy wału wynosi ok. 10 m, a wysokość od podstawy wyniesienia dochodzi do 22, 5 m. Bezpośrednio na północ od grodziska, położona niżej jest osada przygrodowa o wymiarach 25 x 30 m . Oba obiekty datuje się na X wiek i wskazują one ślady stałego zamieszkania.

 Image

Image

Image 

2.    Grodzisko Kamica

Przylega do wschodniego brzegu jeziora Kamienica. Położone jest w odległości 1,5 km na południowy zachód od zabudowań wsi Kamica (niem. Kämitz) oraz 600 m od drogi prowadzącej z Kamicy do Trzynika na Górze Zamkowej (niem. Schloβberg). Jest to grodzisko jednoczłonowe o powierzchni wnętrza do 0,5 ha, z wałem podkowiastym i fosą.Szerokość podstawy wału wynosi ok. 14 m, a szerokość fosy 7-10 m. Wysokość obiektu od podstawy wyniesienia wynosi 24 – 26 m. Do wschodniej strony właściwego grodziska przylega przyczółek, w którym odkryto dodatkowe umocnienia obronne z niskim wałem i fosą o wymiarach 15 x 30 m, występujące tylko na tym obiekcie!. W jego północnej części znajdują się dwa regularne kopce (domniemane kurhany). Jest to obiekt obronny datowany na drugą połowę IX wieku. Również tu stwierdzono ślady stałego zamieszkania.

Image 

Image

Image 

3.    Grodzisko Trzynik

Położone jest w odległości ok. 2 km na wschód od skraju wsi Trzynik (niem. Trinke), na cyplu wysoczyzny o stromych zboczach, od wschodu przylega do jeziora Kamienica, a od północy i od zachodu opływa je bezimienny strumyk. Jest to grodzisko wyżynne, dwuczłonowe. Człon pierwszy o kształcie owalu oddzielony jest od strony członu drugiego wałem poprzecznym i fosą. Wał ten jest przerwany w połowie linii umocnień (domniemana brama). Zewnętrzny stok wału obłożony jest kamieniami. Człon II broniony jest od strony dojścia z wysoczyzny wałem poprzecznym i podwójną linią fos, mało czytelną. Bieg wału przerwany jest w dwóch miejscach (domniemane bramy) (rys.2). Korona wału i stok zewnętrzny również licowany jest polnymi kamieniami. Powierzchnia grodziska wynosi ok.4,4 ha, a wysokość grodziska od podstawy wyniesień dochodzi do 23 m. Gród wczesnośredniowieczny wzniesiony został na miejscu warowni łużyckiej w VII – VIII wieku i jest zaliczany do najstarszych grodów w dorzeczu dolnej Parsęty (słowińska Prośnica).

Image 

Image

Image 

            Opisywane grodziska uległy likwidacji w drugiej połowie X wieku lub na przełomie X/XI wieku wskutek spalenia lub opuszczenia, albo też zanikły formy obronne grodziska, co wiązało się  z początkiem procesu nowej organizacji terytorialnej.

Na zakończenie chciałbym jeszcze przypomnieć, że ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, między innymi określa, że na stanowiskach archeologicznych nie wolno poszukiwać i zabierać z sobą żadnych przedmiotów, a osoby ujęte na niszczeniu i ich rozkopywaniu, podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Więcej zdjęć opisywanych grodzisk znajduje się w naszej galerii foto (KLIKNIJ!).

                                                        Opracował Edmund Kaźmierski

   Zdjęcia : T. Dach

    Rys:   E. Kaźmierski                                                  

  Literatura:

1. Początki wczesnośredniowiecznego osadnictwa grodowego w dorzeczu Parsęty (VIII – X/XI) – Władysław Łosiński,

2. Źródła archeologiczne do studiów nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem grodowym na terenie woj. Koszalińskiego – t.4, Wł. Łosiński, J. Olczak, K. Siuchniński,

3. Podziały terytorialne Pomorza w XII-XIII wieku – Kazimierz Ślaski,

4. Z dziejów Gościna i okolicy – Mieczysław Bernaś 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

18 Czerwca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Efrem, Elżbieta,
Gerwazy, Leonia,
Marek, Marina, Paula
Do końca roku zostało 197 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.